Инициативата е на Изпълнителна агенция за насърчаване на МСП и на платформата „Български иновационен форум“, с подкрепата на София Тех Парк, обединява десетки иноватори, инвеститори, финансови институции, стърт-ъп проекти, представители на бизнеса, науката, политиката и гражданското общество
Приемането на Новата европейска иновационна програма (New European Innovation Agenda) е повратен момент за науката и иновациите в България и региона. Насочена е към свързване на местните екосистеми за иновации, създаване на нови работни места и подкрепа за стартиращи компании с оглед на реализация на пълния им потенциал.
Събитието ще се проведе на 26 септември 2022 г. от 10 ч. в зала „Джон Атанасов“ на София Тех Парк. В откриващия панел участие ще вземат Комисарят за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел, ръководителят на отдел „Иновационна политика и достъп до финансиране“ към ЕК Андраш Инотай, директорът на Европейския институт по иновации и технологии Мартин Керн, Кийт Секуейра от Европейския иновационен съвет, както и Антоанета Кръстева, директор на Главна дирекция „Образование, младеж, спорт и култура“ към ЕК.
За да представят българската визия, на форума са поканени министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, проф. Сашо Пенов, министър на образованието и науката, както и представители на бизнеса, академичните среди, местната власт, неправителствени организации, инвестиционни фондове и асоциации.
В отделните панели участниците ще говорят за свързване на иновационни екосистеми; ангажиране на таланти; подобряване на съществуващите политики; регулаторни рамки и достъп до финансиране. Българският иновационен форум и членовете на Управителния съвет на организацията Моника Станишева, президент на Борда на директорите на Dir.bg, Милена Стойчева, изп. директор на Junior Achievement България, Кристина Ескенази, председател на Биотехнологичен и здравен клъстер, и Марияна Хамънова, изп. директор на Cleantech България, ще представят различни възможности за българските предприемачи и стартиращи компании как най-пълноценно да се възползват от механизмите на „Новата европейска иновативна програма“.
Регистрацията за присъствие е на адрес https://forms.gle/Fgcrr7yXzWeN8Qv49 най-късно до 24 септември 2022 г.